Összefoglaltuk számodra a legfontosabb tudnivalókat a tetoválásról és a tetoválás utáni bőrápolásról, és ajánlunk néhány Vagheggi terméket tetovált bőrre.

A tetoválás olyan művészi nyelv, amit egyre több ember választ az egyénisége kifejezésére. Az is előfordul, hogy valaki élete mérföldkövei vagy sorsfordító pillanatai után tetováltat, esetleg műtéti, baleseti heget fed el vele.

Mielőtt tetováltatnál, nem árt tudni, hogy a bőrödet fel kell készíteni erre a beavatkozásra. A bőr ugyanis a legnagyobb felületű szerved, amely védi a testedet és szervezetedet a külső hatásoktól, a fertőzésektől, betegségektől. Emiatt gyengéden kell bánnod vele és gondoskodnod kell az egészségéről.

Mi történik a bőröddel tetováláskor?

Az eljárás során a tetoválótűvel egymás után többször átszúrják a bőröd felső rétegét (ez a védelmet biztosító felhám), így juttatják be minél precízebben a festék- és pigmentanyagokat a mélyebben elhelyezkedő rétegbe, az irhába. Mivel ennek során egyúttal meg is sérül a védőréteg, a bőr dehidratálódik, és nő a fertőzések kockázata.

A tetoválás hatással van az immunrendszerre, de az immunrendszer is a tetoválásra. A fehérvérsejtek ellenőrzik a bőrbe kerülő anyagokat, és kebelezik be az idegen anyagokat, például a vírusokat és baktériumokat. A megfelelően összeállított festékanyagot nem tudják elszállítani, de lebontani sem, azokat bekebelezés után a helyén tartják.

Tetováláskor gyakran jelentkezik viszketés, pirosodás, irritáció, sőt még akár kisebb ödémák is kialakulhatnak. Ritkán ugyan, de allergiás reakció is felléphet.

Kinek nem ajánlott vagy egyenesen tiltott a tetoválás?

A várandósság kizáró ok, hiszen egyrészt védeni kell a magzatot, másrészt a terhesség eleve igénybe veszi a szervezetet, ami az immunrendszerre is hatással van. A tetoválás pedig tovább terheli a szervezetet, ezzel együtt az immunrendszer működését. Szoptatás alatt sem szabad tetoválást csináltatni

Anyajegyes, szemölcsös bőrre egyenesen tilos “varratni”, csakúgy, mint bőrrák esetén, vagy ha a családban már előfordult bőrrák.

A tetoválás cukorbetegség és epilepszia esetén is tiltott, illetve szervátültetésen átesettek számára.

Mi a teendő tetováláskor?

A cél, hogy minél előbb begyógyuljon a sérült bőr, csökkenjen a fertőzés és a gyulladás kockázata, helyreálljon a védekező rendszer működése. Ezért ápolnod, hidratálnod és táplálnod kell a bőrt.

A legfontosabb, hogy betartsd a különböző óvintézkedéseket és a tetoválóművész által lefektetett szabályokat, hogy tényleg csak pár hét legyen a gyógyulás.

Teendők tetoválás előtt

Mielőtt sor kerül a beavatkozásra, semmiképpen ne menj szoláriumba, és erős napsugárzás sem érheti a bőrt, ezért egzotikus tengerparti utak után várj egy kicsit. Ha még le is égtél a napon vagy a szoláriumban, akkor különösen nem ajánlott tetováltatni; meg kell várnod, hogy a bőröd regenerálódjon.

Figyelj a fokozott hidratálásra! Zuhanyzáshoz használj zabtejes, rizstejes vagy mandulatejes tusfürdőt, illetve Bio+ tápláló testápolót vagy Atypical Tattoo Care testápolót, ami szintén tápláló hatású és revitalizálja a bőrt.

Fogyassz már napokkal a tetoválás elegendő folyadékot és kímélő, könnyű ételeket, valamint kerüld az alkoholt és az izgató hatású fűszereket, magas koffeintartalmú italokat. Érdemes vitaminkúrát is beiktatni.

Vérhígító gyógyszereket sem lehet szedni tetoválás előtt, mert ezek fokozhatják a vérzést és lassíthatják a gyógyulást. Betegen ne menj tetováltatni, inkább kérj másik időpontot. Bőrbetegség esetén is halaszd el a beavatkozást.

A tetoválás idejére pedig gondoskodj elegendő folyadékról és olyan kellemes rágcsálnivalóról, amilyen például a müzliszelet, hogy bírd a “kiképzést”.

Teendők tetoválás után

Miután elkészült a tetoválás (vagy az adott fázis), a szalonban bekenik olyan krémmel vagy zselével, ami segíti a gyógyulást, ezután lefóliázzák. Fontos, hogy ne szedd le a fóliát a művész által megadott határidőig.

Ne áztasd a tetovált bőrt, válaszd a gyors tusolást a már említett kímélő tusfürdőkkel. Óvatosan itasd fel a vizet a bőrödről, és kend be Atypical Tattoo Care testápolóval.

Ne menj szoláriumba és ne napoztasd – ezért nem javasolt a tervezett trópusi utazás, tengerparti pihenés előtt tetováltatni. (Ha már begyógyult a bőröd, és elutazol, vigyél magaddal Summer Paradise napozás utáni testápolót.)

Ha festékanyag szivárog a bőrödből a tetoválás utáni napokban, az természetes reakció, csak arra ügyelj, hogy tiszta kézzel, langyos vízzel öblítsd le és ne dörzsöld a bőrödet.

Folytasd a hidratálást, a táplálást és a kíméletes bőrápolást a következő hetekben. Körülbelül egy hónapba telik, amíg teljesen regenerálódk a bőröd.