A mitesszerek gyakori bőrproblémák, amelyek sokunk életét megkeseríthetik. Cikkünket olvasva részletesen megismerheted, hogy mik is a mitesszerek, hogyan alakulnak ki, és milyen hatékony módszerekkel tudjuk eltávolítani őket, illetve előzhetjük meg kialakulásukat.
Mik azok a mitesszerek?
A mitesszerek apró, sötét pontok, amelyek leggyakrabban az arcon, az orron, a homlokon és az állon jelennek meg. Ezek a bőrproblémák a pórusok elzáródása miatt alakulnak ki, és két fő típusa van:
Nyitott mitesszerek (fekete mitesszerek)
A nyitott mitesszerek a bőrfelszínen lévő pórusokban összegyűlt faggyú és elhalt hámsejtek oxidációja miatt fekete színűvé válnak. Az oxidáció folyamata során a faggyú a levegővel érintkezik, és elszíneződik, ami a jellegzetes fekete pontok kialakulását eredményezi.
Zárt mitesszerek (fehér mitesszerek)
A zárt mitesszerek a bőrfelszín alatt helyezkednek el, és fehér vagy sárgás színűek. Ezek akkor alakulnak ki, amikor a pórusok elzáródnak, de a felszínük nem nyílik meg, így a faggyú és az elhalt hámsejtek nem oxidálódnak, hanem zárt komedóként maradnak a bőr alatt.
Miért alakulnak ki a mitesszerek?
Túlzott faggyútermelés
A bőr faggyúmirigyei természetes zsírokat, azaz faggyút termelnek, amely hidratálja és védi a bőrt. Amikor a faggyútermelés túlzott mértékű, a pórusok könnyen eltömődhetnek, ami mitesszerek kialakulásához vezethet.
Elhalt hámsejtek felhalmozódása
A bőr folyamatosan megújul, és az elhalt hámsejtek természetes módon leválnak. Ha azonban ezek a sejtek nem távoznak megfelelően, hanem felhalmozódnak a bőr felszínén, eltömíthetik a pórusokat, ami szintén mitesszerek kialakulásához vezet.
Hormonális változások
A hormonális ingadozások, különösen a pubertás, a menstruációs ciklus, a terhesség vagy a hormonális fogamzásgátlók szedése során, fokozhatják a faggyútermelést. Ezek a hormonális változások gyakran hozzájárulnak a mitesszerek megjelenéséhez.
Nem megfelelő bőrápolás
A bőrápolási rutin nagyban befolyásolhatja a mitesszerek kialakulását. A nem megfelelően kiválasztott kozmetikumok, a bőr nem megfelelő tisztítása vagy a túl gyakori bőrradírozás mind hozzájárulhatnak a pórusok eltömődéséhez. Fontos, hogy olyan bőrápolási termékeket használjunk, amelyek nem komedogének, és rendszeresen tisztítsuk meg a bőrt a szennyeződésektől és a felesleges faggyútól.
Mitesszerek eltávolítása
Kézi eltávolítás
A mitesszerek kinyomása csábító lehet, de nem mindig ajánlott, mert:
Szalonkezelések
A professzionális arctisztítás hatékony megoldás lehet, amely során bőrgyógyász vagy kozmetikus szakszerűen távolítja el a mitesszereket, minimalizálva a sérülés és fertőzés kockázatát. Ezek a kezelések gyakran magukban foglalják a bőr alapos tisztítását, hámlasztást és a megfelelő hidratálást, hogy a pórusok tiszták és egészségesek maradjanak.
Otthoni kezelések
Az agyag- és aktívszenes maszkok mélytisztító hatásúak, segítenek eltávolítani a pórusokban lévő szennyeződéseket és faggyút. Az agyagmaszkok felszívják a felesleges olajat, míg az aktívszén képes magához vonzani a szennyeződéseket, ezzel tisztábbá téve a pórusokat. Rendszeres használatuk hozzájárulhat a mitesszerek számának csökkentéséhez és a bőr általános állapotának javításához.
Kémiai hámlasztók
Az AHA- (alfa-hidroxisav) és BHA- (béta-hidroxisav) savakat tartalmazó termékek rendszeres használata segíthet az elhalt hámsejtek eltávolításában és a pórusok tisztításában. Az AHA-k, mint például a glikolsav és a tejsav, vízoldékonyak, és a bőr felszínén fejtik ki hatásukat, javítva a bőr textúráját és tónusát. A BHA-k, például a szalicilsav, zsírban oldódnak, és mélyebben hatolnak be a pórusokba, így hatékonyan tisztítják azokat a faggyútól és szennyeződésektől. Ezek a hámlasztók rendszeres használat mellett csökkenthetik a mitesszerek kialakulását és javíthatják a bőr általános állapotát.
A kémiai hámlasztásról itt írtunk bővebben.
Betokosodott mitesszer eltávolítása
A betokosodott mitesszerek mélyebben helyezkednek el a bőrben, és eltávolításukhoz gyakran szakszerű segítség szükséges. Ezek a makacs mitesszerek nem reagálnak jól az otthoni kezelésekre, és a helytelen eltávolításuk komoly bőrsérüléseket okozhat.
Milyen kezelések állnak rendelkezésre?
Hogyan előzzük meg a mitesszerek kialakulását?
A mitesszerek megelőzése érdekében fontos, hogy következetesen és gondosan ápoljuk a bőrünket. Íme néhány hatékony módszer, amellyel csökkenthetjük a mitesszerek kialakulásának esélyét:
Rendszeres arctisztítás
Naponta kétszer tisztítsuk meg az arcunkat megfelelő tisztítószerrel. Az esti arctisztítás különösen fontos, mert eltávolítja a nap során felhalmozódott szennyeződéseket, faggyút és sminket. Reggel pedig frissíti a bőrt, és eltávolítja az éjszaka folyamán felgyülemlett faggyút és elhalt hámsejteket.
Mélytisztító maszkok
Hetente egyszer használjunk mélytisztító maszkot. Az agyag- és aktívszene, valamint bizonyos alga kivonatokkal előállított maszkok különösen hatékonyak, mert mélyen tisztítják a pórusokat, eltávolítják a faggyút és a szennyeződéseket, és segítenek megelőzni a mitesszerek kialakulását.
Kíméletes hámlasztás
Használjunk kémiai hámlasztókat a bőr megújítása érdekében. Az AHA- és BHA-savakat tartalmazó termékek rendszeres használata segít eltávolítani az elhalt hámsejteket, tisztítja a pórusokat, és elősegíti a bőr megújulását. A kíméletes hámlasztás csökkenti a pórusok eltömődésének esélyét, így megelőzve a mitesszerek kialakulását.
Olajmentes hidratálók
Válasszunk könnyű, nem komedogén hidratálókat. Az olajmentes hidratálók segítenek fenntartani a bőr megfelelő hidratáltságát anélkül, hogy eltömítenék a pórusokat. Keresd azokat a termékeket, amelyek kifejezetten zsíros vagy kombinált bőrre lettek kifejlesztve, és nem tartalmaznak olyan összetevőket, amelyek hozzájárulhatnak a pórusok eltömődéséhez.
Finoman hámlasztó lemosó gél szalicil savval a zsíros bőr problémáira. Nem komedogén termék, amelyben a niacinamid és a kén a faggyútermelés szabályozásában segít, az ún. “Mélytisztító komplex” pedig az akné és miteszerek kísérő tüneteinek csökkentésére szolgál, úgy, mint tág pórusok, gyulladásos folyamatok, olajosan fénylő bőrfelszín.
Használata reggel és este javasolt.
A tisztítás után alkalmazzuk a Rehydra tonikot, amely aloe verát, hialuronsavat és Quatateco kivonatot tartalmaz, hogy megnyugtassa és frissítse a bőrt, valamint előkészítse a további ápolásra. A bőr elnehezítése nélkül pótolja a komedókra, vagyis mitesszerekre hajlamos bőrök hidratációs igényét,
A hámlasztás fázisában segítségünkre lehet a letisztítóként használt szalicilsavas lemosó a Balance termékcsalád kínálatából, ugyanis rendszeres napi használatával, a kapszulázott szalicilsav által egy finom, mégis a mélyebb rétegeket is érintő hámlasztást idéz elő a bőrben.
A Primissima otthoni hámlasztó korongokkal kúra-szerűen, szigorúan az őszi és téli szezonban tudunk intenzívebb hámlasztást elérni.
A korongok megfelelő használatával stimuláljuk a bőr megújulási folyamatait, szabályozzuk a faggyútermelést, illetve a pórusok mélysége is csökken, illetve könnyebben tud távozni és ürülni a felesleges faggyú.
A Balance szivacsmaszk hatékony összetevői, mint a manuka olaj, fekete bors és magnólia lipofil kivonata aktívan tisztítják a pórusokat, illetve szabályozzák a faggyútermelést.
Allantoin tartalma pedig simítja és elnehezítés nélkül hidratálja a mitesszeres bőrtípust.
A manuka olaj, fekete bors, magnólia és exopoliszacharid csökkenti a zsíros, problémás bőr tüneteit, normalizálja a faggyúműködést, csökkenti a pórusok méretét és matt hatást biztosít.
Használata reggel és este ajánlott.
fényvédelem (7) hidratálás (5) bőrfiatalítás (5) napozás (4) kozmetikai kezelések (4) bőrmegújítás (4) alakformálás (3) zsíros bőr (3) fenntarthatóság (3) bőrszépítés (3) férfi (3) ajándék (2) vegán (2) bőrdiagnosztika (2) beauty award (2) retinol (2) bőrfeszesítés (2) miteszer (2) tág pórus (2) hámlasztás (2)